Ana Sayfa / Saç Bloğu / 5 Numara Saç
5 Numara Saç Nedir

5 Numara Saç

Orta uzunluktaki saç kesimlerine 5 numaralı saç denilmektedir. Erkeklerin çok severek kullandığı saç modellerinden olan 5 numaralı saç, kullanılması en rahat olan saç modellerinden biridir. Bu saç modeli, kullanan kişilere karizmatik bir hava sağladığı gibi, kullanım kolaylığı açısından da oldukça popülerdir.  Bakımı çok kolay olan 5 numaralı saç kesimi ne uzun ne de çok kısa olan bir model olup, kafa yapısı orantılı olan erkekler tarafından daha çok tercih edilmektedir. 5 numaralı saç modeli genellikle erkekler tarafından tercih edilse de, son senelerde kadınlar arasında da bu modelin kullanılması oldukça artış göstermiştir. Doğal bir görünüm sağlayan bu model, özellikle yüzü güzel kadınların yüz güzelliklerinin daha çok ön plana çıkmasını sağlamaktadır.

5 Numara Saç Nedir?

Pratikliğinden dolayı çok kullanılan 5 numaralı saç modeli kesiminde, saçlar yaklaşık olarak 9 ila 15 mm arası uzunlukta olmaktadır. 5 numaralı kesim, saçları doğal gösteren en güzel modellerden biridir. Bu model kesimler aynı zamanda, saçın üzerinde ufak dokunuşlar yapılabilmesini de sağlamaktadır.

Bu dokunuşların uygulanması da, modelin verdiği pratiklikten dolayı oldukça kolay olmaktadır. 5 numaralı saç modeli genellikle herkese yakışan bir saç modelidir. Özellikle düzgün bir kafa yapısına sahip olanlarda daha iyi durmaktadır.

Kafa şeklinde bazı orantısızlıklar olması durumunda, dikkatli olarak bu modelin uygulanması yerinde olacaktır. 5 numaralı saç kesimlerinden sonra bakımları için pek bir şey yapmaya ihtiyaç yoktur. Sadece iyi bir şampuan ve saç kremi kullanmak bakım için yeterli olacaktır. 5 numaralı saç modelinin en büyük avantajlarından biri de, saç dökülmesi yaşayan kişiler için kullanışlı olmasıdır.

İlgili Haber : Saç Şekliniz Ruh Halinizi Ele Veriyor

5 Numara Saç Nasıl Kesilir?

5 numaralı saç kesimini evde gerçekleştirebilmek için, öncelikle bir saç tıraşı makinesine ihtiyaç vardır. Saç tıraş makinesinin 5 numaralı tarağı ile bu kesim kolaylıkla gerçekleşmektedir. Bu kesimi yaparken en önemli nokta, kesim öncesinde saçların ıslatılması gerekliliğidir.

Çünkü kuru saçları kesmek, hem etrafa çok saç dağılmasına, hem de kesimin orantısız olmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda çok uzun saçları, saç tıraş makinesi kullanmadan önce biraz makasla kesmek yapılacak kesimi oldukça kolaylaştıracaktır.

Bu işlemlerden sonra saç kesme makinesi ile en az 9 mm ya da en çok 15 mm olacak şekilde saçlar kesilmelidir. 5 numaralı saç modelleri, genel olarak 1 ay içerisinde orta boy uzunluğa geldiği için, kesim işleminin bir ay sonra yenilenmesi gerekmektedir.

5 Numara Saç Nasıl Kesilir

5 Numara Saç Kullanan Ünlüler

Kullanışlı ve pratik olan 5 numaralı kesimi, ünlüler arasında da oldukça revaçta olan bir saç modelidir. Özellikle kafa yapıları asimetrik olan ünlülerin tercih ettiği bu model, son senelerde kadın ünlüler tarafından da sıklıkla kullanılır olmuştur.

Yıkaması ve kurutmaması çok kolay olan bu saç modeli, saç bakımı ile uğraşmaya gerek kalmadan, zamandan da büyük tasarruf edilmesini sağlamaktadır. 5 numaralı saç kesim modelini kullanan ünlülerden biri Kıvanç Tatlıtuğ’dur. Genç oyuncu aralıklı sürelerle bu modeli kullanmaktadır. Dünyaca ünlü oyuncu Brad Pitt’de, 5 numaralı saç modelini sıklıkla kullanmaktadır.

Dünyaca tanınan kadın oyuncu Kristen Stewart’da 5 numaralı saç modeli en çok yakışan ünlüler arasındadır. Prison Break dizisinde rol alan Michael Scofield’de,  5 numaralı saç modelini kullanan ünlüler arasındadır. Ünlü Türk oyuncularından Çağatay Ulusoy’da, 5 numaralı saç modelini kullanmaktadır.

5 Numara Saç Kesimi Hangi Yüz Tiplerine Uygundur?

5 numaralı saç kesimi genellikle elmacık kemikleri çıkık olan yüz yapılarına daha çok yakışmaktadır. İnce ve uzun yüze sahip olanlarda da bu saç modeli kesimi iyi durmaktadır. Yüzün şişman ya da zayıf olmaması da bu saç modelinde önemli olan noktalardan biridir. Çok şişman ya da zayıf yüzlerde bu saç kesiminin uygulanması, yüzün daha belirgin gözükmesine sebebiyet verdiği için orantısız bir görünüme sebep olacaktır.

5 numaralı saç modeli aynı zamanda kirli sakal bırakan erkeklere de çok yakışmaktadır. Uzun sakal harici hiç sakalsız olan yüzlerde de bu model iyi durmaktadır. Aynı zamanda yüzü güzel olan kadınlarda da bu saç modeli, yüzlerinin daha belirgin olmasını sağlamaktadır.

İlgili Haber : Yüz Şekline Göre Erkek Saç Modelleri

Instagramda En İyi 5 Numara Saç Modelleri

Instagram fenomenleri arasında da 5 numaralı saç kesim modelleri çok kullanılmaktadır. Özellikle günümüzde sosyal medyanın çok kullanılır olması sebebiyle, moda akımlarının çoğu da sosyal medya üzerinden doğmaktadır. Bu nedenle günümüzde Instagram’da, genç erkekler ve genç kadınlar arasında 5 numaralı saç kesim modelleri en çok tercih edilen modeller arasına girmiştir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Röfle Nedir? Hakkında Detaylar

Röfle Nedir?

Röfle Nedir, Saç telleri arasından güzel topuzlar seçilerek saç renginin 1 tondan 6 tona kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.