Ana Sayfa / Saç Bloğu / Banyodan Sonra Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Saç kurutma işlemi nasıl yapılmalıdır

Banyodan Sonra Saç Bakımı Nasıl Yapılır

“Banyodan sonra saç bakımı nasıl yapılır?” Sorusu sorulduğunda akıllara hangi amaçla bakım yapılmak istendiği soruları da gelmektedir. Zira her kadının saç tipi birbirinden farklıdır. Bununla birlikte işlem görmüş ve yıpranmış ise uygulanması gereken bakım, işlem görmemiş olanlara kıyasla daha farklı olacaktır. Saçlar da aynı cildimiz gibi özenli bakım ister.

Daha güzel saçlara sahip olmak isteyen kadınların çabaları bu sebeple boşa çıkmayacaktır. Her kadın saçlarının güçlü, parlak ve ipeksi olmasını ister. Bu sebeple çeşitli çarelere başvurur.

Saçların Doğru Taranması Önemlidir

Banyodan sonra saç bakımı nasıl yapılır? Konusu üzerinde düşündüğümüzde ilk yapılması gerekenin doğru tarama işlemi olduğu bilinmelidir. Kan dolaşımını hızlandırarak oksijen taşınmasını kolaylaştırmak için tarama işlemi sık sık tekrarlanmalıdır. Doğru tarama işlemi ise genellikle bilindiği gibi ‘kökten uca’ tarama şeklinde değil, uçlardan başlayarak köklere doğru olmalıdır.

Bu şekilde uygulama yapılarak, öncelikle karışan teller birbirinden ayrılacağı için kırılmalar azaltılacak ve kökten kopmaların önüne geçilecektir. Ayrıca tarama işlemi öncesinde, duş sonrası kullanılan nemlendirici ürünlerden size uygun olanından faydalanmak, daha kolay taramaya sebep olacağı için kırılmaların önüne geçecektir.

Kolay taranma ve zararın minimize edilmesi için herkesin kendine uygun fırça tercih etmesi gerekir. Örneğin; kalın telli saçlara sahip bayanların Yuvarlak metal fırça kullanması, ince telli saçlara sahip bayanların tangleteezer tipinde fırça kullanması önerilir.

Düzenli kullandığımız fırçalar üzerinde zamanla bakteriler üreyecektir. Bu bakterilerin kafa derisine zarar vermemesi için fırçalar en az ayda iki kez temizlenmelidir. Bu şekilde bakterileri oluşmasının önüne geçilebilir.

Banyo Sonrası Kurutma İşlemi Nasıl Yapılmalıdır?

Banyodan sonra saç bakımı nasıl yapılır? Sorusuna cevap ararken, banyodan sonra nemli saçlarımızın kurutulmasının, en sık yapılan işlemlerden biri olduğunu görürüz. Aslında nemli saçların kurutulması için yapılabilecek en güzel şey havlu ile masaj yaparak kurutulmasıdır. Ancak soğuk günlerde bu uygulama hasta olmanıza sebep olabileceği için kış aylarında kurutma makinası tercih edilebilir.

Kurutma işlemi esnasında makinanın ayarının en yüksek derecede tutulmaması gereklidir. Çok yüksek sıcaklıkta yapılan kurutma işlemi zarar verici olacaktır. Ayrıca kurutma makinası belli bir mesafede tutulmalıdır. Kurutma ve şekillendirme işlemlerinde hasarı en aza indirmek için ısıl işlem öncesi koruma amaçlı uygulanan bakım ürünleri de işe yarayacaktır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Röfle Nedir? Hakkında Detaylar

Röfle Nedir?

Röfle Nedir, Saç telleri arasından güzel topuzlar seçilerek saç renginin 1 tondan 6 tona kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.