Ana Sayfa / Saç Bloğu / Daha Yumuşak Saçlara Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı
Yumuşak Saçlara Sahip Olmak İçin Neler Yapılmalı

Daha Yumuşak Saçlara Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı

Saçlarda mat ve kuru bir görünüm, hem sağlık açısından hem de görünüm açısından rahatsız edicidir. Saçları parlak ve yumuşak olması, saçların sağlıklı ve bakımlı olduğunun göstergesidir. Çevresel etmenler, kullanılan bakım ürünleri gibi durumlardan kaynaklı olarak saçlarda matlaşma ve kuruluk meydana gelebilir. Bu durumu engellemek ve yumuşak saç için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Yumuşak saçlar için öncelikle saçın nemini korumak gerekir. Saçın duyduğuihtiyaç duyduğu vitaminler ile saç bakımının desteklenmesi sağlanmalıdır. İpeksi saçlar için doğal maskelerden ve bakım ürünlerinden faydalanılabilir. Zeytinyağı, Hindistan yağı gibi yağlarla saça parlaklık ve yumuşaklık kazandırma mümkündür. İçerisindeki vitaminler, saç dökülmesi problemlerini gidererek saçların ve daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Kuru Saçlar İçin Bakım Önerileri

Saçlar yeterince besin alamadığı ve yanlış uygulamalardan kaynaklı olarak zamanlakuru hale gelir. Kuruyan saçlarda mat bir görünümün yanı sıra dökülmeler ve kırılmalarda oluşur. Saçlarda meydana gelen kuruluğu önlemek için uygun saç bakım ürünleri kullanılmalıdır. Besleyici şampuanlar saçı besleyerek kısa süre içerisinde esnek ve yumuşak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı ile masaj yapılabilir. Bunun yanı sıra kuru saç yapısına sahip kişilerin yumurta, avokado, ceviz, zeytinyağı gibi besinleri tüketmeleri gerekir. E vitamini ve A vitamini açısından oldukça zengin olan zeytinyağı da saçların canlı ve parlak bir görünümde olmasını sağlar. Zeytinyağını, haftada 1-2 kez saça uygulamak gerekir.

Yumuşak Saç İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuru ve yıpranmış saçlardan kurtulmak için kullanılan ürünler ve günlük yaşantıda bazı değişiklikler yapılması gerekir. Tercih edilecek saç bakım ürünleri, nemlendirici özelliğe sahip olmalıdır. Yıpranmış ve güçlü saçlar için protein ve keratin içerikli şampuan kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra saçlara şekil vermek için kullanılan saç bakım aletlerinin ve tarakların, saç yapısına uygun şekilde gerekir. Deniz ve havuzlarda saçı korumak için gerekli tedbirler alınmalıdır. Saçların yumuşaklığını kaybetmemesi için kurutma makinesi ve şekillendirici cihazları çok fazla kullanılmamalıdır. Sülfat içeren şampuanlardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine gliserin, keratin içeren şampuanlar tercih edilmelidir. Yumuşak saçlar için saçların çok sık ve sıcak suda yıkanmaması da önemli bir husustur. Saçların haftada 3 kez ılık suyla, uygun şampuan ve saç kremi ile yıkanması gerekir. Her evde bulunan yumurta, limon, zeytinyağı gibi ürünler ile maskeler hazırlayarak saçların bakımı yapılabilir. Kuru saçlara sahip kişilerin, yıkama esnasında sert hareketlerden kaçınarak daha yumuşak hareketlerle hareket etmesi gerekir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Röfle Nedir? Hakkında Detaylar

Röfle Nedir?

Röfle Nedir, Saç telleri arasından güzel topuzlar seçilerek saç renginin 1 tondan 6 tona kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.