Ana Sayfa / Saç Bloğu / Hindistan Cevizi Mucizesi ve Saça Faydaları
hindistan cevizinin cilde faydaları

Hindistan Cevizi Mucizesi ve Saça Faydaları

Hindistan Cevizi meyvesi ülkemizde hemen hemen tüm market ve manav reyonlarında bulabileceğimiz palmiyegiller ailesinden ve Arecaceae familyasından olan tropikal bir meyvedir. Hindistan Cevizinin yapı olarak iç kısımlarının beyaz ve kabuğunun da tüylü olduğunu görebiliriz. Vitamin ve sağlığa olan faydaları açısından içerisinde bulundurduğu C, A ve K vitaminleri cilt, beden ve en önemlilerinden saç sağlımız için ise oldukça faydalıdır.

Hindistan Cevizinin Cilt ve Saça Faydaları

Hindistan Cevizinin içerisinde bulunan C Vitaminin bilinen en büyük özelliği antioksidan olmasıdır. Saç sağlığına olan faydalarını göz önünde bulunduracak olursak, antioksidan özelliği sayesinde saçı koruyarak saç kırılması, saç dökülmesi ve hatta saç beyazlamasına karşı dahi koruyucu özellik göstermektedir. Hindistan Cevizinin içerisinde bulunan A vitamini ise cildinizin ve saç derinizin “Sebum” üretmesini sağlar. Sebum yağ bezlerinin meydana getirdiği bir salgı çeşididir. Böylece Hindistan Cevizi içerisinde yer alan A vitamininin cildinizde “Sebum” salgılatma özelliği ile cildiniz doğal nem dengesini korur. Doğal nem dengesi korunduğu için aynı zamanda saç derisine etki ederek saç derisinin kuruması, kepeklenmesi ve saçlarınızın dökülmesinin de önüne geçmiş olur. Hindistan Cevizi içerisinde bulunan K vitamini ise en bilinen özelliği ile kanın pıhtılaşmasını sağlayarak cildimizi ve kemiklerimizi güçlendirir. K vitamini eksikliğinde cildimizde morarma, diş eti hastalıkları, böbrek sorunları ortaya çıkabilir. K vitamini cildimiz ve vücudumuz açısından oldukça önemli bir vitamin çeşididir. Tüm bu vitaminleri içerisinde barındıran Hindistan Cevizi sağlığımız ve cildimiz açısından önemli bir rol oynamaktadır. Şimdi gelin isterseniz Hindistan Cevizinin bahsettiğimiz tüm bu faydalarını saç bakımımızda kullanarak nasıl sağlıklı, doğal ve ışıl ışıl saçlarımız olur sorusuna cevap verelim.

Hindistan Cevizi Yağı ile Saçlarınızda Işıldayan Parlaklık Tarifi

 • Bu tarifimizde cildimize ve saçımıza olan faydalarından bahsettiğimiz Hindistan Cevizinin yağından herkesin evinde yapabileceği basit bir karışımdan faydalanacağız. Öncelikle malzemelerimizi sayacak olursak, bir fincan Hindistan Cevizi Yağı ve bir su bardağı ılık su. Bu kadar.
Verdiğimiz basit malzemeler ile saç bakımınızı yapmak ve saçlarınıza doğal bir parlaklık vermek isterseniz de tarifimiz; hindistan cevizi yağı
 • Yağı saçımıza uygulayabilir kıvama getirmek için bir fincan Hindistan Cevizi yağını bir bardak ılık suyumuzun içine karıştırmayarak eritme amaçlı koyuyoruz.
 • Birkaç dakika sonra katı kıvamdaki Hindistan Cevizi yağının krem kıvamına geldiğini ve uygulanabilir olduğunu gözlemleyebilirsiniz.
 • Sürülebilir hale gelen Hindistan Cevizi yağımızı saç derimize ve saçımıza yedirerek uyguluyoruz. Ardından mevcut ise saçımızı bone ile kapatıp yarım saat bekliyoruz.
 • Karışım doğal olduğu ve kimyasal ürün kullanmadığımız için bekleme süresinde korkmamızı gerektirecek bir durum söz konusu olmuyor.
 • Son olarak saçımızı ılık su ile durulayarak her zaman kullandığımız saçımıza uygun olan şampuan ile yıkıyoruz.
 • Bu basit Hindistan Cevizi Saç Bakım tarifimizi haftada iki kez duşa girmeden önce de uygulayabilirsiniz. Kısa bir süre sonra aynada saçlarınızdaki doğal parlaklığı görebileceksiniz.
İlgili Haber : Cilt Çeşitleri

Hindistan Cevizi Yağı ile Saçlarınızı Kısa Sürede Uzatın!

İkinci tarifimizde ise yine saçlarımıza ve saç derimize birçok faydasından bahsettiğimiz Hindistan Cevizinin yağından faydalanarak basit ve etkili bir saç uzatma tarifinden bahsedeceğiz. Saç uzatmada oldukça etkili olan Hindistan Cevizi maskesinin malzemelerine gelecek olursak da 1 yemek kaşığı Hindistan Cevizi ve tüm eczanelerden temin edebileceğimiz (7 damla) E vitamini yeterli. Üstelik bu karışımı haftada 3 defa saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Saç derimizin sağlığına oldukça etkili olan ve saçımızın sağlıklı ve normalden daha hızlı sürede uzamasını sağlayacak maskemizin tarifi ise şöyle;
 • Öncelikle malzemelerde belirtmiş olduğumuz 1 yemek kaşığı Hindistan Cevizi yağımıza 7 damla E vitamini ekleyerek, uygun boyuttaki bir kapta yavaşça karıştırıyoruz.
 • Böylece vitamin bakımından zengin olan Hindistan Cevizi yağına E vitamini katkısında bulunarak saç uzaması ve saç derisi sağlığımızda maksimum verimi sağlamış olacağız.
 • Daha sonra bu karışımı saçlarımıza masaj gibi dipten uca doğru uyguluyoruz. Karışımı gece yatmadan önce saçınıza uygulayabilir ve sabah durulayabilirsiniz.
 • Yine bir önceki tarifimizde olduğu gibi karışımımız doğal ve içerisinde kimyasal bir madde bulundurmadığından dolayı beklemesi saç sağlımıza negatif bir etkide bulunmayacaktır.
 • Bu karışım ile saçlarınızın doğal yöntemler ile normalden daha hızlı sürede uzadığını kısa sürede fark edeceksiniz.
Hindistan Cevizi mucizesini keşfedin.

Bu habere de bakabilirisiniz

Röfle Nedir? Hakkında Detaylar

Röfle Nedir?

Röfle Nedir, Saç telleri arasından güzel topuzlar seçilerek saç renginin 1 tondan 6 tona kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.