Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Makyaj Yaparken Kullanılan Fırçalar
Kapatıcı Fırçası Nedir

Makyaj Yaparken Kullanılan Fırçalar

Makyaj fırçaları makyaj yaparken kullandığınız en önemli yardımcılarınızdır. Makyajın olmazsa olmazları bu fırçaların hepsinin kullanım amacı farklı olmakla birlikte çeşitli boyutlara ve şekillere sahiptir.  Hangi fırçanın hangi bölgeye kullanılacağının yanı sıra temizlikleri de çok önemlidir. Biz de bu yazımızda makyaj yaparken kullanılan fırçalar hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Bu fırçaların yapıldığı madde, tutuş şekli, sapı gibi birçok faktör makyajınızı etkileyebilir. Kusursuz bir makyajda fırçaların kaliteli olması, saplarının elinize düzgün şekilde oturması ve çok yumuşak olmaması gerekir. Bunlara uygun şekilde kaliteli malzemeler arasından yapacağınız seçim sizi doğru sonuçlara taşıyacaktır.

Pudra Fırçası

Pudra fırçaları, uzun ve orta boy olarak üretilir. Kullanım amaçları da pudranın cilde eşit şekilde dağıtılmasıdır. Bu fırçaları alırken tüylerinin yoğun olmasına ve çok yumuşak olmamasına dikkat edin. Seyrek tüyleri bulunan bir pudra fırçasıyla istediğiniz sonucu elde etmeniz imkansız olabilir.

Allık Fırçası

Allık fırçası genellikle diğer fırçalara oranla daha küçüktür ve en çok kullanılan fırçalar arasında yer alır. Alık fırçanızı seçerken de çok sert olmamasına ve kıl yoğunluğuna dikkat etmelisiniz. Allıkların içinde bulunan fırçalar sizin ihtiyacınızı karşılayamaz, bunun için de mutlaka kendinize bir allık fırçası almalısınız.

Konik Fırça

Konik fırça, yanak kemiği eğrisi için özel olarak üretilen bir fırçadır. Bunu yüzünüzün hatlarına şekil vermek için kullanabilirsiniz.

Dudak Fırçası

Dudak fırçası, ince ve tüyleri dağınık olmayan hafif sert bir yapısı bulunan bir fırçadır. Düz şekilde üretilen fırça; dudaklara istenilen formun verilebilmesi ve dudağın köşelerinin çizilebilmesi için bu şekilde tasarlanır. Ruj ve parlatıcının sürülmesi işleminde kullanılır.

Göz Farı Fırçası

Göz farı fırçası, ucu genellikle yuvarlak ve minik olan makyaj fırçasıdır. Etkileyici ve kusursuz bir göz makyajı yapmak için farklı boyutlarda birden çok göz farı fırçasına sahip olmanız gerekir. Far fırçalarının hepsinin farklı işlevi ve fonksiyonu vardır. Bazıları renkleri birbirine karıştırır, bazıları büyük ya da küçük hatlar çizer, bazıları da gölgelendirme yapar. Makyaj Fırçaları

Göz Kontürü Fırçası

Göz kontürü fırçası, tüyleri seyrek olan ve göz çevresine koyu renkleri ilave etmek için kullanılır.

Eyeliner Fırçası

Eyeliner fırçası, kirpiklerin baş ve son noktalarına düz bir çizgi çizmek için kullanılır. Sivri ve düz biçimde ufak bir fırçadır. Bu fırçaların en önemli özelliği de gölgeleri dağıtırken uygulanan basınçla dağılmayan tüylerinin olmasıdır.
Makyaj fırçaları makyaj yaparken kullandığınız en önemli yardımcılarınızdır. Makyajın olmazsa olmazları bu fırçaların hepsinin kullanım amacı farklı olmakla birlikte çeşitli boyutlara ve şekillere sahiptir.

Kapatıcı Fırçası

Kapatıcı fırçası, sert kıllarla hazırlanır. Düz biçimde ve kare şeklinde de formları vardır. Kapatıcıyı daha pürüzsüz ve kusursuz şekilde uygulamak için kullanılır. Makyaj Fırçalarının Temizliği

Makyaj Fırçalarının Temizliği

Makyaj fırçalarının temizliği, doğru kullanımı kadar önemlidir. Hergün kullandığınız bu fırçaları, mikroğ ve bakteri üretmemeleri için özenli ve düzenli bir şekilde temizleminiz gerekir. Uzun süre temizlenmeyen fırçalar ne yazık ki yüzünüzde akne ve sivilce oluşmasına sebep olur. Makyaj fırçalarınızı temizlerken, özel olarak üretilen temizleyicileri kullanabilirsiniz. Avucunuza bir miktar dökeceğiniz bu temizleyiciyle fırçalarınızı tek tek düzgün bir şekilde yıkayın. Fırçalarınızı kuruturken uçlarının aşağıya doğru bakmasına dikkat edin ve iyice kurumadan kullanmamaya özen gösterin.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özenli Dudaklara Sahip Olmanın Sırrı

Dudaklarımız yüzümüzün en dikkat çekici bölgesidir, Onlara iyi bakmanız içi sizlerle paylaşacağımız önerileri uygulamayı ihmal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir