Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Ağız Sağlığı İçin Önemli İpuçları
Kütahya Ortodonti Tedavisi

Ağız Sağlığı İçin Önemli İpuçları

Ağız sağlığı, kişisel bakımın en temelinde yer almaktadır. Bu nedenle de küçük yaşlardan itibaren ağız bakımına ayrı bir önem verilmektedir. Kimi zaman unutkanlık, kimi zaman üşengeçlik ya da umursamazlık gibi birtakım nedenler ise ağız bakımını engelleyebilmektedir. Bu gibi durumlar ise zamanla ağız sağlığını bozmakta ve gündelik yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Peki daha etkili bir ağız bakımı için yapılabilecekler nelerdir? Ağız sağlığı için önemli ipuçlarına dair sorularımız   Kütahya Ortodonti doktorlarından Dr. Süleyman Kaba tarafından cevaplandı!

Etkili Ağız Bakımı İçin 5 İpucu!

  • Dişlerinizi Kahvaltı Öncesinde Fırçalayın!
Hemen herkesin küçük yaşlardan itibaren öğrendiği temel şey kahvaltı sonrasında dişlerin fırçalanmasıdır. Fakat doğru ağız bakımını gerçekleştirmek için kahvaltı öncesinde dişleri fırçalamak gerekmektedir.
  • Yemekten 30 Dakika Sonra Fiş Fırçalayın!
Sanıldığının aksine yemekten hemen sonrasında diş fırçalamak, özellikle de asitli içecek içtiyseniz bu asidi diş minelerinizin içine ilerletir. Bu nedenle yemekten sonra en az 30 dakika geçtikten sonra dişlerinizi fırçalayın.
  • Doğru Tekniği Kullanın!
Dişleri fırçalamak kadar, doğru fırçalamak da diş sağlığı için önem taşımaktadır. Bu nedenle sert kıllı fırçalardan ve sert fırçalama tekniklerinden uzak durmanız gerekir. Diş fırçasını diş etinize 45 derecelik bir açı ile oval bir şekilde gezdirmeniz ise doğru teknik olacaktır. Ayrıca dişinizin dış yüzeyi, iç yüzeyi ve çiğneme yüzeylerini de atlamamalısınız. Ön dişlerin iç yüzeyleri için de diş fırçasını dik tutarak, yukarı-aşağı hareket ettirebilirsiniz.
  • Doğru Diş Fırçası Tercih Edin ve Doğru Şekilde Saklayın
Diş sağlığı için özellikle ne çok sert ne de çok yumuşak diş fırçası tercih etmekten kaçının. Bu konuda diş etinize ve diş yapınıza uygun fırça için hekiminize başvurabilirsiniz. Fırçalama işleminizin ardından ise fırçayı sudan geçirmeli ve koruyucu başlıkla saklamanız gerekir.
  • Dil Temizliğinizi Aksatmayın!
Ağız bakımında diş temizliği kadar dil temizliği de önem taşımaktadır. Özellikle de ağızda koku oluşumunu engellemek adına günde en az 1 kez dilin de dişler gibi fırçalayabilirsiniz

Manuel Fırça Mı Elektrikli Fırça Mı?

Ağız bakımında en çok kafa karıştıran sorulardan biri de diş fırçası tercihi olmaktadır. Kütahya Ortodonti doktorlarından Dr. Süleyman Kaba, fırça konusuna da açıklık getirdi. Doğru teknik kullanıldığında manuel fırçanın ağız sağlığındaki payına dikkat çeken Kaba, elektrikli diş fırçası kullanmanın ise daha kolay ve etkili temizlik sunduğunu belirtti.

Bu habere de bakabilirisiniz

Koyu Renk Ruj Nedir

Koyu Renk Ruj Kimlere Yakışır

Makyajda iddialı renklerden biri olan koyu renk rujların, ten rengi ve dudak yapısı göz önünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.