Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Yeşil Kil Maskesi Faydaları
yeşil kil maskesi

Yeşil Kil Maskesi Faydaları

Yeşil kil maskesi özellikle cildi çok yağlı olanların sık sık yapmış olduğu maskelerden bir tanesidir. Bu maskede kullanılan yeşil kilin içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunmaktadır. Bu maskenin en büyük faydası cildi aşırı yağ ile oluşan kirlerden arındırmaktır. Ayrıca bazı dönemlerde cildimizde ölü tabaka oluşabilmektedir. Yeşil kil maskesi bu ölü tabakayı tamamen ortadan kaldırır. Cildimizde kan dolaşımını desteklediği için cildimizi yeniler, daha parlak görünmesini sağlar. Yağlı ciltlerdeki nem oranını düzenler. Özellikle gözenekli ciltlerdeki gözeneklere dolan yağları temizler. Böylece gözeneklerinde sıkılaşmasını sağlar. Bilinen diğer bir faydası da içerisindeki mineraller sayesinde cildin yaşlanmasını geciktirmesidir. Elbette ki yeşil kil maskesi faydalarından üst seviyede yararlanmak için mutlaka bu maskeyi kullanım özelliklerine göre kullanmanız şarttır.

Yeşil Kil Maskesi Nasıl Kullanılır?

Yağlı ciltler için kullanılacak ise bir yemek kaşığı yeşil kilin içerisine cilde iyi gelen başka yağlar da katılarak bir maske elde edilebilir. Bu şekilde hazırlanan maskenin cilde uygulanması ve 10 dakika bekletilmesi gerekir. Gerilme hissedildiğinde yani tamamen kuruduğunda durulanmalıdır. Kil maskesi yüzünde iken bireylerin yüzünü çok fazla hareket ettirmemesi önerilir. Yüzümüzü duruladıktan sonra gül suyu ile tonik şeklinde nemlendirmemiz gerekebilir. Benzer İçerik : Gece Mavisi Saç Modelleri

Yeşil Kil Maskesi Uygulaması İçin Alternatif Tarifler

Bir çay kaşığı yeşil kil ile magnezyum açısından çok zengin olan bir çay kaşığı papatya suyu karıştırılabilir. Göz çevresine olmamak üzere bütün yüze uygulanır. Sonrasında ılık su ile durulama yapıldığında cildin yenilendiği fark edilir. Zeytinyağ, bal ve limon suyu ile de kombin edilebilir. Bu şekilde hazırlanıp cilde sürülen yeşil kil maskesi kuru ciltler için uygundur. Diğer bir kombinasyon ise nişasta ile yapılanıdır. Genellikle tercih edilen tarifi ise saf suyla karışımıdır. Saf su ile karıştırılan yeşil kil maskesi ancak yağlı ciltlere uygundur. Bunun sebebi de su ile yeşil kil birleştiğinde cildi yağdan arındırır. Bu arındırma ile de cildi gerer ve yağdan eser bırakmaz. Bu karışım maskesi sonrasında cildi nemlendirmek gerekebilir.

Kil Maskesi Hakkında Detaylar

Öncelikle belirtmek gerekir ki kil maskesi her gün kullanılmamalıdır. Maske yapıldıktan sonra yüzde gerilme hissedilinceye kadar bekletilir. Sonrasında ılık su ile durulanabilir ya da ılık su ile Islatılmış havlu ile kabası alınabilir. Kil maskesinin ciltte uzun süre bekletilmesi önerilmez. Hafif katılaşmalar oluştuğunda temizlenmelidir. Kil maske sonrası gözenekler sıkılaşacağı için tonikleme önerilir. Kil maskesi sonrasında dışarı çıkılacak ise güneş kremi kullanılmalıdır. Kil maskesi doktor tavsiyesi ile de kullanılabilen bir maskedir. Aşırı akneli ciltlerdeki olumlu etkisi yadsınamaz bir gerçektir. Aknenin yanı sıra siyah noktası olan bireylerde kil maskesini yapabilir. Çünkü kil maskesinin siyah noktalar üzerindeki etkisi de oldukça olumludur. Yeşil maske pirinç ile uygulandığında cildin rengini eşitler. Pirinç ölçülerek yeşil kil ile karıştırılır ve cilde uygulanır. Düzenli uygulamada cildin renginin açıldığı gözlemlenir. Güneş lekesi olan bireylerde bu tarif çok etkilidir. Çil gibi güneş lekelerini götüren bu tarif sık bir şekilde uygulanan bir tariftir. Bu tarif güneş lekelerinin yanı sıra ciltte oluşan yanık lekesi gibi lekeler için de etkilidir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Koyu Renk Ruj Nedir

Koyu Renk Ruj Kimlere Yakışır

Makyajda iddialı renklerden biri olan koyu renk rujların, ten rengi ve dudak yapısı göz önünde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.