Ana Sayfa / Saç Bloğu / Papatya Suyu İle Saç Açma Nasıl Yapılır
papatya suyu ile saç yıkama

Papatya Suyu İle Saç Açma Nasıl Yapılır

Gençlik yıllarımızda hangimiz istemedik saçımızın sarı renkte görünmesini. Hatta saatlerce güneşin altında oturanlar bile olmuştur bu sevda için. En doğal yöntemlerle saçımızın rengi açılsın diye evi papatya bahçesine çevirdiğimiz o yıllar… Ah biz kadınlar ve ah gençlik! Papatya suyu ile saç açma yöntemini aramızda denemeyen vardır belki ama duymayan yoktur. Kimyasallarla saçlarımızı yıpratmak yerine bu doğal yöntemin hangi aşamalarda hazırlanıp uygulandığını bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Papatya suyunun saçımız için olan faydalarını açıklayarak başlayacağız. Bu sayede çoğumuzun severek uyguladığı doğal saç açma yöntemi hakkında daha fazla bilgiye sahip olmuş olacağız.

Papatya Suyunun Faydaları

Papatya suyu,  özellikle kış aylarında içtiğimiz vücudumuza sakinlik veren papatya çayının soğutulması ile elde edilir. Hem içilmesinin hem de saçımıza uygulanmasının faydaları vardır. Papatya suyunun faydalarını sıralayacak olursak:
 • Antioksidan içeriği sayesinde doğal bir arındırıcıdır. Vücudumuzda biriken kimyasalların uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
 • Yatmadan önce içildiğinde stresimizi azaltır ve iyi bir uyku için bize destek olur.
 • Kabızlık problemi çekenler için faydalıdır. Bağırsak aktivitesini arttırır.
 • Düzenli kullanımı kanser hücrelerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olur.
 • Diş sağlığı ve ağız içi bakımı için kullanılır. Gargara şeklinde kullanılarak ağız kokusunu önlemede ve enfeksiyonların tedavisinde fayda sağlar.
 • Adet öncesi ve adet dönemlerinde meydana gelen ağrılarda çok etkilidir.
 • Üst solunum yolları ve boğaz enfeksiyonu yaşadığımızda tedaviye yardımcı etkili bir içecektir.
 • Yüksek veya düşük tansiyon problemi yaşayanlarda dengeleyici rolü vardır.
 • Saçlarımıza uygulanması ile onları besleyerek daha güçlü olmasını sağlar.
 • Saçımızın rengini ve vücudumuzun diğer bölgelerindeki kılların ve tüylerin rengini açmak için kullanılır.
 • Cildimiz için de oldukça faydalı olan papatya suyu, cildimizin temizlenmesi için kullanılır.
 • Ciltte oluşan sivilceler ya da göz çevresinde oluşan arpacık benzeri rahatsızlıklara uygulanır.
 • Cilt temizliğini papatya suyu ile yaparak kan akışını arttırabilir ve daha canlı bir cilde sahip olabiliriz.
 • Ayrıca göz altında oluşan mor halkalara da faydalıdır
Faydalarından sonra şimdi de papatya suyu ile saç açma işlemini anlatabiliriz. Saç açma işlemi 2 aşamalıdır.
 1. Papatya suyu hazırlamak,
 2. Papatya suyunu saça uygulamak.

Papatya Suyu Hazırlamak

 Bahar ayında taze toplanmış papatyalar gereklidir. Topladığımız papatyaların çiçeklerini kurutabilir ya da aktardan hazır kurutulmuş olanlardan alabiliriz. Öncelikle yarım litre kadar suyu kaynatıyoruz. Kaynadıktan sonra içerisine 1 çay bardağı kurutulmuş papatyalardan ekliyoruz. Bu işlemden sonra 5-10 dakika demlenmesi için bırakıyoruz. Elimizde kurutulmuş papatya yoksa hazır poşet papatya çayı ile de demleme işlemi yapılabilir. Ancak saçları açma konusunda ilki daha etkilidir. Bir de eczane ya da aktarlardan alacağımız hazır papatya suları vardır. Bunlar da saçlarımıza uygulama yapmak için kullanıma uygundur. İlgili Haber : Gece Mavisi Saç Modelleri ve Bakımı

Papatya Suyunu Saça Uygulamak

Şimdi  “saçımızın rengini açmak için hazırladığımız papatya suyunu nasıl uygulayacağız? “ bu konuyu açıklığa kavuşturalım. Öncelikle yapacağımız uygulamanın kısa sürede etkisini göstermeyeceğini bilmeliyiz. Papatya suyunu uzun süre düzenli olarak kullanmalıyız. Ortalama 1 ay içerisinde sonuç almaya başlayacaksınız. Papatya suyunu saçınızın her yerine temas edecek şekilde yedirin. Saçlarınız ıslakken güneşin altında bekleyin.  Saçlarınız açık bir şekilde her yerini güneşlendirin. Altta kalan kısımlarını da ayırarak güneşlendirelim.  Güneş ışıklarının etkisi ile rengi daha hızlı açılır. Saçlarımız kuruyana kadar güneş altında bekliyoruz. Saçımızda kalma süresi kendi tercihimize bağlı olarak değişir. Tekrar duş alana kadar saçımızda kalmasını sağlayabiliriz. Bu şekilde papatya suyu ile saç açma uygulaması daha hızlı sonuç verecektir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Röfle Nedir? Hakkında Detaylar

Röfle Nedir?

Röfle Nedir, Saç telleri arasından güzel topuzlar seçilerek saç renginin 1 tondan 6 tona kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.