Ana Sayfa / Saç / Saç Dökülmesinin Psikolojik Nedenleri
Saç Dökülmesinin Psikolojik Sebepleri
Saç Dökülmesinin Psikolojik Nedenleri

Saç Dökülmesinin Psikolojik Nedenleri

Saç dökülmesinin psikolojik nedenleri son zamanlarda yoğun bir şekilde araştırmalara neden olmaktadır. Cilt hastalıkları ile stres, depresyon ve zihinsel durumlar arasındaki bağlantı uzun zamandır bilinmektedir. Kişinin zihinsel sağlık, kişisel veya ailevi sorunları olabilir, örneğin B. Yaşanmış bir cilt sorunu. Ayrıca kendiliğinden bir cilt sorunu ve saç dökülmesi bireyde ruhsal bozukluklara ve hatta psikososyal olumsuzluklara neden olabilir. Kısacası, saç dökülmesi ve stres arasında iki tür bağlantı vardır:
  1. İlk bağlantı, strese bağlı saç dökülmesinin, bozulmuş bir zihinsel durumla desteklenen başka bir nedenle gerçekleşemeyeceğidir.
  2. İkinci ilişki ise kişinin saç dökülmesinin neden olduğu görünüme karşı geliştirdiği psikolojik tepkilerdir.
Duygularınız olan birinin ölümü, sevdiğinizden ayrılma, iş dünyasında neler olacak gibi ciddi stres durumları; dramatik, hızlı ve şiddetli saç dökülmesine neden olabilir ve bu olay stres kaynaklı telojen effluvium olarak bilinir. Kademeli, , kronik saç dökülmesi durumunda dış etkilere ek olarak psikolojik nedenlerin de etkisi vardır. Burada saç köklerinin anagen fazdan (büyüme fazı) telojen faza (dökülme fazı) erken geçişinden dolayı bir stres reaksiyonunun oluştuğu varsayılır.

Psikolojik Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir?

Saç dökülmesinin psikolojik nedenleri ile saçın sosyal ve psikolojik önemi biyolojik öneminin ötesine geçer. Saç hastalıkları polikliniğine başvuran hastalarda zor veya sorunlu olarak sınıflandırılmasına neden olan biyopsikososyal bozukluklara sıklıkla rastlanmaktadır. Saç dökülmesi semptomları olan hastaların öncelikle dermatoloji polikliniklerine başvurdukları düşünülürse, doktorların saç hastalıkları ile psikolojik sorunlar arasındaki nedensel ve/veya sonradan gelişen bağlantının farkında olmasının ne kadar önemli olduğu ortaya çıkar. Fiziksel görünüşümüzün, kariyerimizden birlikte olduğumuz kişiye, içinde bulunduğumuz sosyal çevreye, genel ruh halimize kadar pek çok açıdan önemli olduğunu biliyoruz. Bu bilgiyi göz önünde bulundurarak, saç dökülmesi olan erkeklerin ruh sağlığı üzerindeki olası etkilerini sıralayalım:
Psikolojik Saç Dökülmesi
Psikolojik Saç Dökülmesinin Belirtileri Nelerdir? (h2
  1. Bazı ruhsal bozukluklar saç dökülmesi olan kişilerde daha sık görülür
Depresyon, kaygı, paranoya ve sosyofobi, saçı dökülen kişilerde daha sık görülür. genel nüfusa göre kayıp. Bazı araştırmalar, saç dökülmesi olan kişilerde saç dökülmesi korkularını iyileştirdiğini göstermiştir.
  1. Güven KaybıBazı araştırmalar, olumsuz durumların, saç dökülmesi olan kişilerde yaygın olduğu gibi, özgüven eksikliğinden kaynaklanma olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur.
  2. Kişi İçine Kapanabilir
Yapılan araştırmalar kellik sorunu yaşayan kişilerin sosyal ilişkilerde zorlandığını göstermektedir.

Saç Dökülmesinin Psikolojik Nedenleri Nasıl Ortaya Çıkar?

Saç dökülmesinin psikolojik nedenleri arasında pek çok psikolojik etken bulunmaktadır. Saç dökülmesi yaşayan kişilerde yapılan çeşitli psikolojik araştırmalar sonucunda benlik saygısı, beden imajı, benlik saygısı ve özgüven gibi duyguları etkilediği bulunmuştur. Saç dökülmesinden muzdarip kadın ve erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda, erkeklerde artan saç dökülmesinin depresyon, içe kapanma, aşırı sinirlilik ve özgüven azalması gibi olumsuz sonuçlara dönüştüğü, kadınlarda ise günlük yaşamlarını yoğun bir şekilde etkilediği bulunmuştur. Tedavisi için Bursa psikolog ve ya Bursa psikiyatri doktorlarından destek almanız gerekmektedir. Bursa psikolog : https://doktorbilgini.com/bursa-psikoloji/ Bursa psikiyatri: https://doktorbilgini.com/bursa-psikiyatri/ 

Bu habere de bakabilirisiniz

Aline Saç Kesimi

Aline Saç Kesimi

Aline bob muhtemelen bugünlerde en popüler kesim ve asla modası geçmeyecek. Ters bob saç modeli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.