Ana Sayfa / Saç / Brezilya Fönü Nedir? Nasıl Yapılır?
Brezilya Fönü Nedir?
Brezilya Fönü Nedir? Nasıl Yapılır?

Brezilya Fönü Nedir? Nasıl Yapılır?

Brezilya fönü gür, kıvırcık saçlı kadınların favorisidir. Birkaç yıldır moda olan bu yöntem, genellikle profesyonel kuaförler tarafından uygulanan yüksek yoğunluklu keratin uygulayarak kıvırcık saçları düzleştirmenin bir yoludur. Popüler Brezilya fönü, doğal saç pigmentleri ve saça kimyasal olarak uygulanan keratin ile saçı besler. Her sabah veya gün boyunca saç kurutma makinesi ve düzleştiriciye maruz kalmak da yıpranmayı önlemek için en ideal yöntemlerden biridir. Brezilya’da fönü 5 veya 6 aya kadar sürer, 6. ayın sonlarına doğru etkinliğini kaybetmeye başlar. Kuaförde 4 saatte yapılan bu yöntemi evde uygulayanlar var. Brezilya’nın saç tarama yöntemi, kıvırcık saçları yok etmez. Saçınızı yumuşatır, ancak her zaman bir kuaför fönü kadar pürüzsüz değildir. Yumuşaklık hala korunur, sadece tüyler düz görünür.

Evde Brezilya Fönü Yapımı?

Brezilya fönü bakımı, yapımı kadar önemlidir. Brezilya fönlü saçları evde kolayca fırçalamak için saçınızı sülfatsız bir şampuanla yıkayın. Sonra kurulayın. Saçınız çok dalgalıysa, fön çektikten sonra düzleştirici seçin. Daha sonra saçın yoğunluğuna göre eşit parçalara bölün. Eldiven giyerek keratini saça eşit şekilde uygulayın. Bu adımda fanlar ve pencereler açık olmalıdır. Keratin uygulandıktan sonra saçı ince bir tarakla tarayın. Taradıktan sonra saçınızı tepeden toplayın ve bir bone takın. 20 ila 40 dakika sonra kapağı çıkarın. Saçınızı fön makinesi ve geniş tarakla tarayın.  Ardından kuru saçınızı 230 derecede düzleştirici ile tarayın. Brezilya fönü işlemi tamamlandıktan sonra her bir saç teline 5-10 pompa uygulayın. Her zaman yeni saç modelleri 0uygulamak istemesi, özel günler için farklı saç modelleri uygulama ihtiyacı, okul saç modellerinde farklı stil seçimi gibi birçok ihtiyaç kadınlarda erkeklerden daha belirgindir. Aslında saç bakımı hem kadınları hem de erkekleri ilgilendiren bir konudur. Bununla birlikte, erkeklerin genel olarak kısa saça sahip olması, saçlarını şekillendirmek zorunda kalmalarını kadınlara göre daha az olası kılar.  Bakımın yanı sıra saçın güzelliğini yaratmak için özel bakımlar da vardır. Bunlardan biri olan Brezilya fönü, kıvırcık saçlı kişilerin uzun süreli pürüzsüzlük ve koruma için ihtiyaç duyduğu keratin yönünden zengin bir saç bakım uygulamasıdır.

Brezilya Fönü Ne Kadar Sürer?

Kuaför salonlarında Brezilya fönü süresi 2-3 saat kadar sürebilir. Saçlarınız dalgalı ise 5-6 ay saçınızda kalabilir. Ancak çok kıvırcıksa bu süre 3-4 aya kadar düşürülebilir. Brezilya tipi tüylü saçlara sahip olan kişilerde zaman içerisinde sıklıkla saç dökülmesi ve çeşitli sorunlar yaşanmaktadır. Düzgün görünmek için yapılan bu işlem kalıcı sorunlara yol açar. Saçınızın sağlığını korumak için saçlarınızı 3 günde bir yıkamanız, sık sık şekillendirmemeniz ve banyodan sonra saçınızı kendiniz kurutmanız tavsiye edilir.

Erkekler Brezilya Fönü Yaptırabilir Mi?

Erkekler Brezilya Fönü Yaptırabilir Mi
Erkekler Brezilya Fönü Yaptırabilir Mi
Erkekler Brezilya’da fönü yapabilir mi? Çok kıvırcık saçları olan ve bundan rahatsız olan erkekler elbette Brezilya saç modellerinden zarar görebilirler. Katmanlı saç modellerinden ve asi saçlardan sıkılan kişiler genellikle bu uygulamayı yaptırırlar. Bazı erkek kuaförleri de Brezilya fönü yapıyor.

Brezilya Fönü İşlemi Kanserojen Madde İçerir Mi?

ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) yapılan açıklamada, Brezilya diş fırçalarının kullanılan keratine ek olarak “formaldehit” adı verilen kanserojen bir madde içerdiği belirtiliyor. Hastanelerde cesetlerin çürümesini önlemek için kullanılan bu madde aynı zamanda çeşitli tekstil ürünlerinin buruşmasını önlemek için de kullanılıyor. Formaldehit ayrıca çeşitli gıda ürünlerinde küflenmeyi önlemek için kullanılır. Yapılan çalışmalarda Brezilya fönlerinde formaldehitin %8,7-10 oranında bulunduğu söylenmiş ve FDA tarafından güvenli olmadığı tespit edilmiştir. Kullandığı ürünlerde %0,2’ye varan oranda bulunması gereken formaldehit, Brezilya fırçalarında bol miktarda bulunuyor. Bu madde, sağlıklı görünümü ve bakımıyla ünlü Brezilya tımarlarının kuru kalmasına yardımcı olur, uzun süre yerinde bırakılırsa kansere neden olur. Keratin vücudumuzun birçok hücresinde, özellikle saç ve tırnaklarda bulunur. Keratin tek başına kanser için bir tehdit olarak kabul edilmez. Ancak yapılan çalışmalarda kanser hücrelerinde bulunan azgın madde normalden daha yüksekti.

Brezilya Fönü Hangi Malzemeler ve Aşamalar İle Yapılır?

Brezilya fönü aşamaları dikkate alındığı sürece iyi sonuçlar alınabilir. Bu yüzden Brezilya maçı için malzemeleri önceden hazırlamanız faydalı olabilir. Bu malzemeler keratin, tarak, saç kurutma makinesi, eldiven, maske, fırça gibi ürünlerdir. Her şeyden önce, saçınızı yıkamanız gerekir. Bu işlemdeki kilit nokta, saçın sodyumdan dikkatlice arındırılmasıdır. İlgili Link: Aline Saç Kesimi Saçınızı iyice kuruttuktan sonra saçlarınızı bölümlere ayırmalısınız. Ayırdığınız her kumaşı 7-8 kez ütüleyerek düzleştirmeniz gerekir. Tüm tüyleri düzleştirdikten sonra keratin uygulamanız gerekir. Brezilya stili bir maçta alacağınız sonuç için keratin çok önemlidir. keratin maddenin kullanım sırasında cildinizle temas etmemesi tavsiye edilir. Saçınız yaklaşık yarım saat bu durumda kalmalıdır. Kıvırcık saçlar için bu süre daha uzun olabilir. Brezilya fönü işleminden sonra saçı tutmak, uygulamanın ömrünü kısaltabilir ve kurutma işlemine zarar verebilir. Aynı zamanda yıkandıktan sonra saçınızı kendi kendine kurumaya bırakmanın kalıcı saç kurutma etkilerini azaltan bir faktördür.

Bu habere de bakabilirisiniz

Saç Dökülmesinin Psikolojik Sebepleri

Saç Dökülmesinin Psikolojik Nedenleri

Saç dökülmesinin psikolojik nedenleri son zamanlarda yoğun bir şekilde araştırmalara neden olmaktadır. Cilt hastalıkları ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.