Ana Sayfa / Saç Bloğu / Sülfat Nedir? Sülfatsız Şampuanların Faydaları
sülfat

Sülfat Nedir? Sülfatsız Şampuanların Faydaları

Pek çok insan, kullandıkları şampuanların içerisinde ne bulunduğunu son dönemlerde bir hayli merak ediyor. Kimyasal maddelerin zararlı etkilerinden dolayı insanların bu çabaları oldukça değerli. Yaşantımızda stres zaten oldukça fazla yer kaplıyor. Stresin zararlarına maruz kalmak, neredeyse hiç kimsenin kaçamadığı bir durum. Bir de bunlara kimyasal maddeler eklenince işin içinden çıkmak mümkün olamayabiliyor. Bu bağlamda bizler de bu yazımızda insanların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi olan sülfatsız şampuanların faydaları konusunu inceledik. Peki ama sülfat tam olarak nedir?

Sülfat Nedir?

Duş alırken şampuanların yoğun bir şekilde köpürmesi birçoğumuzun hoşuna gidiyor. Çünkü çoğunlukla köpüren şampuanın iyi ve kaliteli olduğuna dair bir algı var. Fakat bu tutumun yanlış olduğu özellikle son dönemlerde bilinmekte. Peki ama şampuanın köpürmesi neden zararlı? Şampuanların köpürmesini sağlayan bir kimyasal bulunuyor. Bu kimyasalın ismi Sodyum Lauril Sülfat, ya da halk arasında bilindiği ismiyle SLS. Cilt bu maddeyi kolay bir şekilde emiyor ve birkaç gün boyunca bu kimyasal ciltte yer alıyor. Çeşitli kimyasallar ile tepkimeye girerek nitrozaminlere dönüşebilen sülfat, aslında kanserojen tehlikesi olan bir kimyasal. Bu nedenle sülfat nedir sorusunun oldukça anlamlı olduğunu ifade etmeden geçmek istemiyoruz. Sülfatın bunun dışında başka zararları da bulunuyor. Haydi gelin şimdi bu zararlara bir bakalım.

Sülfatın Zararları Nelerdir?

Kanserojen bir madde olan sülfatın insan sağlığına pek çok zararı bulunuyor. Sülfatın zararları ile ilgili genel olarak aşağıdaki gibi sıralama yapmak olanaklı:
 • Sülfat saç köklerinden emilerek göz bölgesine zarar verebilir.
 • Sülfatın östrojen hormonunu taklit edebildiği biliniyor. Bu nedenle sülfat, kişinin cinsel sağlığını da ciddi derecede olumsuz bir şekilde etkileyebilir.
 • Kişide var olan alerjik reaksiyonlar sülfat nedeniyle artabilir. Öte yandan bu madde yüzünden yeni alerjiler de ortaya çıkabilir.
 • Sülfatın yüksek derecede emilimi organların ciddi şekilde zarar görmesine neden olabilir.
 • Vücutta kanser oluşturabilen başka maddeler ile etkileşime girebilir, bu nedenle kanser oluşumunu çok daha hızlandırabilir.
Bu ve bunun gibi zararlar nedeni ile sülfatsız şampuan tercih edilmesi çok önemlidir. sülfatsız şampuan nedir

Sülfatsız Şampuan Nedir?

İçeriğinde sülfat bulunmayan şampuanlar çok daha az köpürür. Fakat bu bir sorun mudur, kesinlikle hayır. Özel olarak üretilen bu şampuanlar daha az köpürmelerine rağmen saçta yumuşaklık hissi yaratma konusunda oldukça başarılıdır. İçeriğinde yer alan maddeler ile birlikte sülfatsız şampuanların saçları oldukça etkili bir şekilde temizlediği biliniyor. Bu bağlamda sülfatsız şampuan tercih eden kişilerin sayısı bir hayli fazladır.

Sülfatsız Şampuanın Faydaları Nelerdir?

Sülfatsız şampuanların diğer şampuanlara göre çok daha faydalı olduğunu ifade edebiliriz. Bu bağlamda sülfatsız şampuan faydaları genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • İçerisinde sülfat bulunmadığı için diğer şampuanlara göre çok daha faydalıdır.
 • Daha az köpürür ama saçların derinlemesine temizlenmesini sağlar.
 • Vücuda herhangi bir zarar olmaz.
 • Boyalı saçların rengini üst düzey bir şekilde korur.
 • Kuru saçların tellerini koruma konusunda oldukça başarılıdır.
 • Yıpranmış saçları onarır.
 • Saçların kuru ve mat bir görüntüye ulaşmasını engeller.
 • Kepek probleminin minimum seviye kalmasını sağlar.
Bu faydalarından ötürü pek çok insan, son dönemlerde sülfatsız şampuanlara yönelim göstermektedir.

Sülfatsız Şampuanlar Kimler Tarafından Kullanılmalı?

İçeriğinde sülfat bulunan şampuanların sağlığa çok zararlı olduğundan daha önce bahsettik. Bu bağlamda aslında her insanın sülfatsız şampuanları tercih etmesi gerekir. Fakat özellikle kuru, cansız ve mat bir görünüme sahip saçlarda sülfatsız şampuanların kullanılması gerekir. Bu bağlamda sülfat nedir sülfatsız şampuanı kimler kullanmalı sorusu için her insanın bu tür şampuanları tercih etmesi gerekir. Hassas saç derisi ve bakıma ihtiyaç duyan saçlara sahip olan kişilerin hiç vakit kaybetmeden içerisinde SLS yer almayan şampuanları temin etmesi ve bu şampuanlar ile duş alması gerekir. Bu sayede yıpranmış saçların daha gür ve dolgun görünmesi olanaklı hale getirilebilir. İlgili Haber : Turuncu Saç Boyası Ürün İncelemesi

Bu habere de bakabilirisiniz

turuncu saç boyası

Turuncu Saç Boyası Ürün İncelemesi

Günümüzde renkli saçlar oldukça popüler. Mavi, yeşil, mor gibi renklerin ardından turuncu renk saçlara ilgi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir