Ana Sayfa / Saç Bloğu / 5 Adımda Kuru Saç Bakımı
kuru saç bakımı

5 Adımda Kuru Saç Bakımı

Saçın nemini kaybetmesi ile birlikte cansız, mat bir görünüm ortaya çıkar. Saçlarda meydana gelen kuruluk ve cansız görünüm, ciddi bir problemdir. Kuru saçlara sahip kişilerin, saç tipine uygun şekilde bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Çevresel etmenler, genetik yapı, beslenme alışkanlıkları ve yanlış kozmetik ürünlerinin kullanımı saç kuruluğunu arttırır. Saçın nemini kazanması ve daha canlı ve daha parlak görünmesi için yapılması gereken bakım önerileri bulunur. Kuru saç tipine sahip kişiler için öneriler:
  • Sahip olunan saç özelliklerine ve tipine uygun şampuanlar ve saç kremi kullanılmalı.
  • Güvenli saç bakım yağları uygulanmalı.
  • Beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmeli.
  • Saç düzleştirici ve fon makinesi gibi teknolojik ürünler, çok fazla kullanılmamalı.
  • Saçlar; güneş, deniz suyu ve havuz suyundan korunmalı.
Doğal şampuanlar ile kuru ve mat saçlardan kurtularak daha canlı ve daha ışıltılı saçlara sahip olabilirsiniz.

Kuru Saç Nedenleri

Özellikle kadınlarda görülen kuru ve mat saçların çeşitli nedenleri bulunabilir. Kurumuş saçlar, daha kırılgan ve daha hassas bir yapıya sahip olduğundan saçlarda ciddi anlamda dökülmeler meydana gelir. Saç kuruluğu, genetik yapıdan kaynaklı olarak kişilerin derisi ile ilgili olabilir. Cildin yeteri miktarda sebum üretmiyor olmasından kaynaklı olarak saçlarda kuruluk meydana gelir. Bunun yanı sıra kullanılan yanlış şampuanlar ve saç bakım ürünleri de saçların nemini kaybederek matlaşmasına ve yıpranmasına sebebiyet verir. Saçlarda meydana gelen kuruluğun en önemli nedenlerinden birisi de saçların çok sık boyanması ve yanlış teknolojik aletlerin kullanılmasıdır. Sürekli saç kurutma makinesi, düzleştirici gibi aletlerin kullanılması saçların kurumasına yol açabilir. Besleyici içerikli şampuanlar, içerisindeki vitaminler sayesinde saçtaki nemi artırılarak daha güçlü ve daha parlak bir görünümde olması sağlanır. İlgili Haber : Zeytinyağı ile Saç Bakım Önerileri

Kuru Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Kuru saçlara yanlış bakım yapılması, saçlara ve saç derisine ciddi zararlar verir. Kuru saç yapısına sahip kişilere, saçları besleyecek bakım ürünleri ile günlük bakım yapmaları tavsiye edilir. Saçları ağırlaştırmadan yumuşak bir görünüm kazandıracak bakım ürünleri tercih edilmelidir. Kuru saç bakımında zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünler ile maskeler yapılarak saçı güçlendirmek mümkündür. İpeksi ve yumuşak saçlar için saçı besleyecek saç kremleri kullanılmalıdır. Saçlarda meydana gelen kuruluk, kişilerin yanlış beslenme alışkanlıklarından ve yeterli miktarda su iç memesinden kaynaklı oluşabilir. Bu nedenle su tüketimine dikkat edilmelidir. Saçların daha güçlü ve parlak bir görünümde olması için su ve protein içeren besinler tüketilmelidir.

Kuru Saç Nasıl Anlaşılır?

Kuru saç yapısına sahip kişiler, saçlarını tararken ve şekil verirken zorlanırlar. Bunun yanı sıra saçın elastikiyet yapısını kaybetmesinden kaynaklı kuru saç yapısına sahip kişilerde, dökülme daha da artar. Kuru saçlar, saç gücünü kaybederek saç telleri incelir.

Bu habere de bakabilirisiniz

evde saç kesimi

Evde Saç Kesimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saçlar; yüz güzelliğini ortaya çıkaran en önemli unsurların başında gelir. Dış görünüşü oldukça fazla etkileyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir