Ana Sayfa / Saç Bloğu / Zeytinyağı ile Saç Bakım Önerileri
saç bakım önerileri

Zeytinyağı ile Saç Bakım Önerileri

Zeytinyağı, vücut için çok yararlı ve oldukça sağlıklı besinlerden birisidir. Cilt ve saç bakımı için de çok faydalı olan zeytinyağı, belirli periyotlarda doğru şekilde kullanıldığında gözle görülür şekilde etkisi kısa süre içerisinde görülecektir. Çevresel etmenler, yaşın ilerlemesi, çevresel koşullar, kullanılan ilaçlar gibi nedenlerden dolayı kadın-erkek herkeste saç dökülmesi meydana gelebilir. Günlük, 50 ile 100 adet arasındaki saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Ancak 100 adet üstündeki saç dökülmeleri, saç kaybına ve kelliğe sebebiyet verir. Bunun yanı sıra saçın nemini kaybetmesi sonrasında kuruluk ve kırılmalar meydana gelir. Nemini kaybeden saç, cansız ve kötü bir görüntünün oluşmasına neden olur. Saçı besleyerek canlı ve dolgun bir görünüm de olmasını sağlar. Vitamin ve mineral açısından zengin olan zeytinyağı ile saç bakım önerilerden bazıları şunlardır:
  • Zeytinyağı ve Limon Maskesi
  • Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

Zeytinyağı ve Limon Maskesi

1 çay bardağı kadar hafif ısıtılmış zeytinyağı içerisine 1 yemek kaşığı bal ile yarım limon suyunu karıştırın. Bu karışımı, saç diplerinden başlayarak tüm saçınıza hafif hareketlerle uygulayın. Yaklaşık 15-20 dakika sonra saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Bu saç maskesi ardından saçınızı güzelce yıkayın.

Zeytinyağı ve Yumurta Maskesi

1 adet yumurtanın sarısıyla, 2 tatlı kaşığı kadar zeytinyağını güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı, kuru saçlarınıza uygulayın. Yaklaşık 10-15 dakika sonra saçlarınızı ılık suyla temizce durulayın. Saçınızı maskeden aldırdıktan sonra şampuan ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz.

Zeytinyağının Saça Faydaları

Mutfakların vazgeçilmez parçası olan zeytinyağının, saça faydaları saymakla bitmez. Özellikle kuru ve solgun saçlarda daha parlak ve daha canlı bir görünüm elde etmeyi sağlar. Kadın, erkek birçok kişide görülen kepek problemi içinde zeytinyağı kullanılabilir. Zeytinyağı, saç köklerinin güçlenmesini sağlar. A ve E vitamini açısından zengin olan zeytinyağı, saçların gürleşip parlaklığı açısından çok etkilidir. Düzenli olarak belirli aralıklarda yapılan zeytinyağı maskesi, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Zeytinyağı, saçların uzaması için saç bakım ürünü olarak kullanılabilir. Özellikle çevresel etmenlerden kaynaklı olarak saçlarda meydana gelen matlaşmayı gidermek için de zeytinyağı kullanılabilir. Ayrıca zeytinyağı saçların daha kısa süre içerisinde şekil almasını da sağlar. Zeytinyağı, saç derisini güçlendirerek deri problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. İlgili Haber : Hindistan Cevizi Saça Faydaları

Zeytinyağı Saça Nasıl Uygulanır?

Zeytinyağının saça etkisini kısa süre içerisinde göstermesi için uygulanması aşamasında bazı noktalara dikkat edilmelidir. Zeytinyağının saça uygulamadan önce, saçın güzelce taranması gerekir. Saç tarayıp havalandıktan sonra zeytinyağı sürme aşamasına geçilebilir. Zeytinyağının ılık bir hale getirilerek saça uygulanması tavsiye edilir. Zeytinyağını, saç diplerinden başlayarak yavaş yavaş tüm saça uygulanması gerekir. Zeytinyağının saç köklerine ve tüm saça getirilmesi için yaklaşık 15-20 dakika kadar masaj işlemi devam ettirilmelidir. Zeytinyağı saça uygulandıktan sonra ılık suyla yıkayıp iyice durulanmalıdır.

Bu habere de bakabilirisiniz

evde saç kesimi

Evde Saç Kesimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Saçlar; yüz güzelliğini ortaya çıkaran en önemli unsurların başında gelir. Dış görünüşü oldukça fazla etkileyen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir