Ana Sayfa / Saç Bloğu / Saç Yıkarken Yapılan 10 Hata
saç yıkamada yapılan hatalar

Saç Yıkarken Yapılan 10 Hata

Saçlar, herkes için hem sağlık yönünden hem de görünüm açısından oldukça önemlidir. Çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak saç kaybı yaşanabilir. Bu nedenle kişilerin saç bakımını dikkatli ve özenli bir şekilde yapması gerekir. Saç yıkamak, basit ve kolay bir işlem olarak görülse de yapılan bazı hatalardan kaynaklı olarak saçlarda ve saç derisinde ciddi hasarlara oluşabilir. Saçlarınızın yıpranmaması ve kırılmaması için şampuan belirlenen ölçülerde kullanılmalıdır. Ayrıca tercih edilecek şampuanın doğal ve saça uygun olması gerekir. Saç yıkarken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise saçı yeterince durulamak gerekir. Şampuandan sonra saçın yeterince durulanmaması sonucunda saç köklerine zarar verilebilir. Şampuandan sonra saçı beslemek için saç kremleri sürülebilir. Kullanılan şampuanın, saç uçlarına da temas etmesi sağlanmalıdır. Saç yıkarken sert hamlelerden kaçınılmalıdır. Ayrıca çok sıcak suyla yıkamak da saça zarar verecektir. Yıkama işlemi esnasında ılık su tercih edilmelidir. Saç yıkama işlemi sonrasında saçın güvenli bir şekilde kurulanması gerekir. Nem, derinin kepeklenmesine yol açarak kötü bir görüntü oluşturur.

Saç Bakımı

Saçların dökülmesini engellemek ve sağlıklı ve bakımlı saçlar için saç bakımının doğru bir şekilde yapılması gerekir. Daha canlı ve daha gür saçlara sahip olmak için saçın nemini kaybetmemesi gerekir. Saç bakımı için öncelikle kişilerin saç tipini bilmesi ve uygun şekilde şampuan seçimi yapmalıdır. Konazol şampuan ile birlikte zeytinyağı veya doğal yağlardan da faydalanarak saç bakımı yapılmalıdır. Saçın yıpranmasına engellemek için güneşin zararlı ışınlarından, deniz ve havuz suyundan saçları korumak gerekir. Kullanılan saç kremi ve şampuan, doğru yöntemlerle kullanılmalıdır. Saç bakımında en önemli unsurlardan birisi de tararken saçı yıpratmadan yavaş yavaş ve düzenli bir şekilde taranmalıdır. Sert müdahaleler sonrasında saçta kırılmalar meydana gelebilir. Saç bakımında saçların havalandırılması, kırılmaları önleyecektir. Tercih edilecek şampuanın; yıpranmış, boyalı, kuru saç, yağlı saç gibi saç tiplerine ve cilt yapısına uygun olmalıdır. İlgili Haber : Kumral Saç Rengi

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Genetik yapı, çevre koşulları, stres, yanlış beslenme alışkanlıkları gibi nedenlerden kaynaklı olarak saç dökülmesi meydana gelebilir. Saç dökülmesini ve kırılmasını engellemek için bazı noktalara dikkat edilmelidir. Saç dökülmesini engellemek için yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini içeren meyveler, deniz ürünleri, kuruyemişler, fasulye, havuç gibi besinler tüketilmelidir. Bunun yanı sıra sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Doğal şampuanlar saç diplerini besleyerek, saçların daha gür ve daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Saç dökülmesini engellemek için beslenme alışkanlığı değiştirilerek daha sağlıklı yiyecek ve içecekler tercih edilmelidir. Vitamin, mineral ve demir eksikliği saç dökülmesine neden olur. İleri derecedeki saç dökülme problemlerinde, deneyimli ve profesyonel dermatoloji uzmanı ile iletişime geçilmesi gerekir. Gerekli görüldüğünde dermatoloji uzmanının gözetimi altında ilaç tedavisi ile saç dökülmesini engellenmelidir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Röfle Nedir? Hakkında Detaylar

Röfle Nedir?

Röfle Nedir, Saç telleri arasından güzel topuzlar seçilerek saç renginin 1 tondan 6 tona kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.