Ana Sayfa / Saç Bloğu / Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır
Boyalı Saç Bakımı

Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır

“Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?” sorusu aslında çeşitli kimyasallar sebebiyle hasar görmüş olan saçlar için bakımın nasıl yapılması gerektiğine vurgu yapmaktadır. Günümüzde sıkça kullanılmakta olan doğal boyalar bile saçlarda kuruluk yaparak hasarlara neden olabilmektedir. Kuruma olması kırılarak geç uzamaya, mat ve sağlıksız bir görüntüye ve dökülmelere bile sebep olabilir. Bu sebeple boyalı saçlar, herhangi bir renk değişikliği işlemi görmemiş olanlara nazaran daha özenli bir bakım gerektirmektedir.


Günümüzde kadınlar çeşitli amaçlarla saç renklerini değiştirmek istemektedirler. Bunun sebebi beyazları kapatmak olabileceği gibi sadece bakımlı görünmek isteyen, dikkat çekmek isteyen veya mevcut görüntüsünden sıkılan bayanlar da tarz değişikliği için farklı renkleri tercih edebilmektedirler.

Boyalı ve Hasar Görmüş Saçların Bakımı için Doğal Tarifler

“Boyalı Saç Bakımı Nasıl Yapılır?”sorusuna cevap olarak piyasada bulunan hazır ürünler kullanılabileceği gibi evde yapabileceğiniz tamamen doğal başka yöntemler de bulunmaktadır. Bu yöntemlerin listesi uzatılabilir. Ancakevde en kolay uygulanabilecek olan iki tanesi şu şekilde sıralanabilir;

Avokado Kürü

Elma Sirkesi Bakımı

Avokado Kürü: Avokadonun cilde olan faydaları herkes tarafından bilinir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde koruyucu ve yenileyici özelliği olup, saçlar için de oldukça faydalı bir meyvedir. Bu yönü ile boyanmış ve hasar görmüş saçlar için müthiş fayda sağlayacaktır. Avokado ile yıpranmış ve boyalı saçlarınıza kür uygulamak isterseniz, olgunlaşmış bir avokadoyu ezip, 1 çorba kaşığı buğday tohumu yağı ile karıştırın. Daha sonra uygulayıp bir saat bekledikten sonra ılık su ile yıkayın.
Boyalı Saç Bakımı Nedir Elma Sirkesi Bakımı: Elma sirkesi yenileyici özelliği sebebiyle çok değerlidir. Ph dengesi düzenleme konusunda da etkileri bulunmaktadır. Bu bakımın hazırlaması ve uygulaması da oldukça kolaydır. Bire bir ölçüde elma sirkesi ve su karıştırılarak püskürtmeli bir sprey şişesine koyun. Püskürterek tüm alana uygulandıktan sonra 15 dakika bekleyerek ılık su ile durulayın.

Günümüzde sıkça kullanılmakta olan doğal boyalar bile saçlarda kuruluk yaparak hasarlara neden olabilmektedir.

Boyalı Saçlar için Genel Tavsiyeler

“Boyalı Saç bakımı nasıl yapılır?” başlığı altında incelediğimiz konular dışında, boyalı saçların genel olarak dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Özellikle renk açma işlemi yapılmış olanlar, kullanılan kimyasalların etkisi ile zayıfladığı için kuruyup kırılmaya daha eğilimlidir. Isı ile şekillendirmek bu tür saçlara daha da zarar vereceğinden, bu işlemlerden uzak durulması faydalı olacaktır. Ayda birden fazla boya işleminin yapılmaması da alınabilecek önlemlerdendir. Fazla sıcak su, foliküllere ve deriye zarar verebileceğinden ılık su ile yıkanması tavsiye edilir. Sülfatlı şampuanlar yerine daha doğal içerikli şampuanlar tercih edilerekkuruma ve yıpranmalar açısından oluşacak hasar engellenebilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Keratin Nedir

Keratin Bakımı Hakkında Hayat Kurtaran Bilgiler

Keratin bakımı yıpranan saçlara uygulan bir tedavidir. Fakat önce saçın neden yıprandığının adını koymamız doğru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir