Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Makyaj Fırçaları Nasıl Yıkanır
Makyaj Fırçası Nasıl Yıkanmalı

Makyaj Fırçaları Nasıl Yıkanır

Her gün günlük makyajda kullanılan fırçaların üzerine yapışan ürün kalıntıları temizlenmeyip biriktiğinde zamanla bakterilerin üremesine ve yüze, göze diğer bölgelere zarar vermeye sebep olurlar. Bundan dolayı göz farı, allık, fondöten, pudra, eyeliner ve diğer fırçaların belli rutinlerle temizlenmesi sağlık açısından şarttır ve ihmal edilmemelidir. Özellikle göz çevresinde kullanılan fırçalar yüzümüzün en hassa noktası olan göze zarar verebileceğinden çok daha dikkatli olunmalıdır. Makyaj fırçaları nasıl yıkanır konusundan önce bu malzemelerin şahsi olduğu unutulmamalı ve başka birilerine kullanılmamalıdır. Her şahsın ten dokusu, yapısı ve cilt ve göz hassasiyeti farklı olduğundan bu konuya özel hassasiyet gösterilmelidir.  Haftada en az bir kere yıkanmayan fırçalar en basitinden sivilce çıkmasına sebep olacaktır.

Fırça Temizliği Neden Önemlidir?

Fırçalar en az haftada bir temizlenmelidir. Tabi bu durum kullanma sıklığına göre değişebilir. Her gün birkaç kere kullanılan fırça için bu sayı ikiye belki üçe bile çıkabilir. Makyaj fırçaları nasıl yıkanır, yıkanmasa neler olur gibi sorular bayanlar tarafından sıkça sorulmaktadır. En güzel makyajı yapabilmek, ürünün daha güzel ve orantılı dağılması için ciddi paralar ödenerek alınan fırçalar düzenli yıkanmadığında;
  • Kılları sertleşir cilde zarar verir.
  • Uçları dökülür tam dağıtım işlevi göremez
  • Ciltte sivilce çıkmasına sebep olur
  • Rahatsızlıklara neden olur
  • Makyajın güzel yapılmasını engeller
  • Daha sık fırça değiştirmek zorunluluğu ortaya çıkar
Bu ve benzeri sebeplerin yanında kirli ve pis görüntünün oluşmasını hiçbir bayan arzu etmez. Makyaj Fırçaları

Fırça Temizleme Yöntemleri

Ürün kalıntılarını tam çıkararak hijyenik kullanım sağlanması için makyaj fırçaları nasıl yıkanır yöntem ve şartları önemlidir. Derin olmayan kabın içine 2 yemek kaşığı anti bakteriyel sabun ve saf zeytinyağı dökülür. Anti bakteriyel sabun bulamayanlar yerine bebek şampuanı da kullanabilir. Makyaj fırçalarını bu suda kir, toz, boya kalıntılarından tamamen arınıncaya kadar sürtülerek yıkanır. Şayet bir defada arınma sağlanamadıysa tekrar aynı sudan hazırlanıp yıkama işlemi tekrarlanmalıdır.

Bu yıkama işleminden sonra fırçayı ılık su altına tutarak makyaj kalıntılarını parmaklar yardımıyla akıtılmalıdır. Zeytinyağından temizlemek kolay olmayacağı için anti bakteriyel sabunla birkaç defa daha yıkamak gerekir. Kâğıt havluyla fazla suyu alınan fırçanın kılları yukarı gelecek şekilde kurutulması daha güzel olur. En kötü ihtimalle kâğıt havlu üzerinde de kurutulabilir.

Fırçalar en az haftada bir temizlenmelidir. Tabi bu durum kullanma sıklığına göre değişebilir. Her gün birkaç kere kullanılan fırça için bu sayı ikiye belki üçe bile çıkabilir.


Bu habere de bakabilirisiniz

Özenli Dudaklara Sahip Olmanın Sırrı

Dudaklarımız yüzümüzün en dikkat çekici bölgesidir, Onlara iyi bakmanız içi sizlerle paylaşacağımız önerileri uygulamayı ihmal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir