Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Makyaj Teknikleri

Makyaj Teknikleri

Makyaj bayanlar için olmazsa olmaz güzellik unsurudur. Bu uygulamaların hakkını verebilmek için doğru makyaj teknikleri kullanılmalıdır. Her işin olduğu gibi makyaj konusunda da kararınca olmadığında kötü görüntüler ortaya çıkabiliyor. Doğru tekniklerin uygulanması bayanlara abartıdan uzak sade ve şık bir görünüm katacaktır. Makyaja başlamadan önce cildin makyaja temizlenerek ve güneş koruyucularla korunarak hazırlanması gerekir. Makyajın ilk adımı, temizlenmiş, nemlenmiş ve hazır olan cilde nemli bir süngerle fondöten uygulamasıdır.

Doğru fondöten uygulaması için gündüz çok gün ışığı alan bir alanda gecede bol aydınlatılmış alanda yapmak, ten rengine yakın bir ton seçilmesi ve ince bir tabaka olarak parmaklarla masaj yapılarak sürülmesi gerekir. Uzmanlara göre fondöten üzerine pudra sürerken şeffaf olmasına, tek başına pudra kullanılacaksa ten rengine uyumlu olmasına dikkat etmek gerekir.

makyaj-teknigi

Uygun Makyaj Teknikleri

Makyaj teknikleri ikinci aşamada göz, maskara, allıktır. Göz makyajında toz far ve temizlenmesi kolay olan süngerli çubuk veya yumuşak fırça kullanılmalıdır. Göz farının göz rengi ile uyumlu olması diye bir şart yoktur denemeler sonucunda en yakışan rengin kullanılması daha doğrudur. Gözleri büyük göstermek için kirpik diplerine siyah veya kahverengi kalem çekilip uçlardan biraz taşırılmalı, alt kirpiklere sürülen keskin çizgi pamukla biraz dağıtılmalıdır.

Bu uygulamalardan sonra daha çekici gözler için siyah yada koyu renkli maskara kullanmak gerekecektir. Maskaradan sonra doğru allık uygulaması için yumuşak ve uzun tüylü fırça kullanmak ve pembemsi veya toprak rengi tonlarında allık seçilebilir.  Gece makyajı yaparken  allık rengi biraz koyu seçilebilir fakat önemli olan allığın iyice dağıtılmasıdır. makyaj-teknikleri

Dudak Makyajı Teknikleri

Bayanların yüzünden en çok dikkat çeken bölge dudaklar olduğu için dolgun gösterilmesi önemlidir. İnce dudaklara sahip olan bayanların dudaklarının bitimine kemik rengi ince bir çerçeve çizmesi gerekir. İnce çizilen bu çerçevenin keskinliğini azaltmak için parmak uçları ile iyice dağıtmak gerekecektir. Dudak kalemi simetrik bir şekilde uygulandıktan sonra kullanılmak istenen renkteki ruj sürülür.

Dudakları dolgun olmayan bayanların ruj rengi olarak açık renkleri tercih etmesi, zaten dolgun dudaklara sahip olanların ise koyu renk ruj tercih etmeleri daha doğru olacaktır. Doğru makyaj teknikleri kontrolün tamamen yapan kişide olması, daha sağlıklı ve kolay dudak uygulamaları için dudak fırçası kullanmayı tavsiye eder.

Bu habere de bakabilirisiniz

Özenli Dudaklara Sahip Olmanın Sırrı

Dudaklarımız yüzümüzün en dikkat çekici bölgesidir, Onlara iyi bakmanız içi sizlerle paylaşacağımız önerileri uygulamayı ihmal …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir