Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Mevsime Göre Parfüm Seçimi
Parfüm Seçimi

Mevsime Göre Parfüm Seçimi

Parfüm kişinin tarzı, ten kokusu hatta ten rengi ile uyumlu olması gerekirken, en çok yapılan hata o sezon en popüler olan parfümün uygunluğunun test edilmeden kullanılmasıdır. Dolayısı ile kişilerin o sezonun trend olan parfümünü kullanmak istemeleri yanlış parfüm seçmelerine de neden olmaktadır. Mevsime göre parfüm seçimi oldukça hassas bir konudur. Doğru parfüm seçimi için sadece kişiye yakışan değil aynı zamanda zaman ve mekan da belirleyicidir. Her mevsime yakışan parfüm kokuları birbirinden farklı olup mevsimine göre parfüm seçimi de oldukça önemlidir.  

Sonbahar ve Kış Mevsimlerinin Parfümleri

Kışın kat kat giyilen kıyafetlere biraz daha ağır, oryantaller ve amber-ağaç ailesinden parfümler daha çok tercih edilmektedir. Kış mevsiminin soğuk havalarında kalıcı olması açısından içinde hem egzotikliği hem de gizemi barındıran amber, misk, sandal ağacı, tarçın, vanilya gibi odunsu ve baharatlı kokular kullanılması daha uygun olabilir. Bu tarz parfüm kokuları oldukça yoğun ve iddialıdırlar. Bu nedenle günlük olarak kullanımda tercihe göre değişiklik gösterir. Sonbaharda mevsime göre parfüm seçimi için ise daha romantik kokular önerilebilir. Örneğin çilek, şeftali, limon ağacı ya da portakal kokuları bu mevsimin tercih edilen kokularıdır.

Yaz ve İlkbahar Mevsimlerinin Parfümleri

İlkbahar mevsiminde daha çok çiçek kokuları içeren parfümler tercih edilmektedir. Örneğin gül, zambak, papatya gibi kokuların yanında menekşe, leylak ve frezya çiçeklerinin kokuları da bu mevsime göre parfüm seçimi için uygundur. Yaz mevsimi için de hafif kokular olarak tercih edilmelidir. Nasıl ki yaz geldiğinde daha hafif kıyafetler ve daha hafif bir makyaj tercih ediyorsak parfüm kokusunda da aynı hafiflik tercih edilir. Fresh ve hafif kokan parfümler yaz mevsiminin sıcak günlerine oldukça uygundur. Koku ne kadar iddialı olursa olsun sıcağın etkisi ile uyum sağlaması çok zor olacağı için bu tarz kokular bahsettiğimiz gibi kış mevsiminin soğuk günleri için daha uygundur.

Parfüm kişinin tarzı, ten kokusu hatta ten rengi ile uyumlu olması gerekirken, en çok yapılan hata o sezon en popüler olan parfümün uygunluğunun test edilmeden kullanılmasıdır.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kütahya Ortodonti Tedavisi

Ağız Sağlığı İçin Önemli İpuçları

Ağız sağlığı, kişisel bakımın en temelinde yer almaktadır. Bu nedenle de küçük yaşlardan itibaren ağız …

14 Yorumlar

  1. Çok faydalı bir konuda bizleri aydınlattığınız için teşekkürler

  2. Faydalı bilgiler sunmuşsunuz teşekkür ederim…

  3. Parfüm seçimi gerçekten çok önemli
    Hem ten uyumu hemde mevsimsel uyuma dikkat edilmeli
    Çok güzel anlatılmış teşekkür ediyorum

  4. Güzel bir yazı olmuş başarılar.

  5. Pek dikkat etmem açıkçası. Mevsime göre parfüm seçmem. Ancak bu yazınızı okuduktan sonra bilinçlendim ve dikkat edeceğim. Teşekkürler, emeğinize sağlık 🙂

  6. Bu bilgiler gerçekten de muhteşem yani parfüm seçmenin bile farklı bir olayı var. Sitede gezerken kendimi kaybettim sanki , bir yandan makyaj tüyoları bir yandan saç modelleri başarılar dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir