Ana Sayfa / Makyaj Bloğu / Göz Rengine Göre Hangi Farı Seçmelisin

Göz Rengine Göre Hangi Farı Seçmelisin

Göz farı makyaj malzemeleri içinde bayanlar tarafından en çok tercih edilenlerdendir. Günümüzde özellikle de makyajı sevenler tarafından dışarıya çıkarken hafif de olsa gözler renklendirilmek istenir. Tabii bu renklendirmeyi rastgele değil de bilinçli yapmak için göz rengi ve far uyumunu ve makyaj trendlerini  bilmek gereklidir. Göz farını uygulamadan önce kullanacak kişinin yüzüne yakışıp yakışmayacağı ya da göz rengi ile uyumlu olup olmadığı son derece önemlidir.

Herkesin göz rengi ve ten rengi farklılık gösterir. Bu nedenle seçilen makyajın tipi ve rengi kişiye göre değişiklik gösterir. Gelin o zaman göz rengine göre hangi farı seçmelisin sorusunu kısaca açıklayalım.

Renkli Gözlüler İçin Far Seçimi

Renkli gözlü kişiler göz rengine göre hangi farı seçmelisin sorusunun cevabını bilerek göz farı seçmeli ve doğru bir makyaj için bu konuda bilgilenmeleri gereklidir. Kullanılacak göz farı belirlenirken kişinin göz rengi ile uyum sağlaması önemlidir. Aksi halde yapılan göz makyajı kişide pek de güzel durmaz.

Göz farı uyumunda renkli gözlüler için seçilecek göz farı rengi koyu renkli gözlere göre daha kısıtlıdır. Kış aylarında mavi gözlüler için pastel tonların seçimi önemlidir. Mavi gözlülere bakır ve gri renk tonundaki göz farları da çok yakışmakta olup mavi ve yeşil tonlarından uzak durulmalıdır. Yeşil gözlüler için kırmızı ve gri gibi farklı far rengi önerilmekte olup yine mavi ve yeşil tonları için tonları için uzak durmaları gereklidir. Ela gözlüler biraz daha şanslıdır. Ela gözlü olanlar mor, mürdüm, mavi ve yeşil renk farların hepsini göz makyajında tercih edebilirler.

 

Koyu Renkli Gözler İçin Far Seçimi

Koyu renkli gözler far seçimi konusunda biraz daha şanslıdır. Makyaj yaparken seçilecek göz farı rengi daha fazladır. Bu durumda koyu renkli gözler için göz rengine göre hangi farı seçmelisin sorusunun cevabı daha kolaydır. Sıradan bir göz rengi olarak düşünülen kahverengi gözler de pembe, mavi ve leylak rengi fardan kaçınılması önerilir.

Kullanılması mümkün olan renkler ise mavinin tonları ve bakır, bronz, haki ve toprak tonlarıdır. Kahverengi gözlerde göz pınarlarına açık renk uygulayıp, göz kapağı bitimine kadar rengi koyulaştırarak gözlerde derinlik sağlanması da çok hoş durur. Ayrıca kirpik diplerine kahverengi yumuşak bir kalem ile çerçeve de yapılabilir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kolajen Nedir

Kolajen, insan vücudunun protein yapısının ortalama üçte birini oluşturan proteinlerinden biridir. Kaslar, kemikler, tendonlar ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir